Kuukauden Tapahtumatietäjät: Tervetuloa Henna & Anne!

Tämän kuun uudet Tapahtumatietäjät ovat Henna & Anne - molemmat liittyivät joukkoomme iloiseen tänä syksynä. Tervetuloa molemmat <3

Henna

Olen Henna ja olen ollut elokuusta asti työharjoittelijana Tapahtumantekijöillä. Viimeiset pari kuukautta ovat olleet antoisia ja olenkin päässyt näkemään sekä  oppimaan paljon uusia asioita.  

Jo alakouluikäisenä muistan, kun olin aina mukana kevät- ja joulunäytöksissä ensimmäisten joukossa joko laulamassa, tekemässä lavasomisteita tai näyttelemässä. Yläkouluikäisenä olin oppilaskunnassa hallituksessa järjestämässä jos jonkinlaista ohjelmaa koulumme oppilaille sekä pyöritin useampaa lastenkerhoa, joissa päävastuu ohjelman suunnittelussa oli minulla.

Ilmaisutaitopainotteinen lukioni antoi mahdollisuuden kurkistaa tapahtumien maailmaan tuotantokurssin muodossa. Lukion jälkeen päädyinkin hakemaan kulttuurituottajaksi, mutta en valitettavasti päässyt kouluun sisään. Lähdin pariksi vuodeksi Sveitsiin au pairiksi ja sieltä taskuuni jäi upeita kokemuksia, uusia ystäviä, saksan kielen taito sekä päättäväisyys siitä, että vihdoin pääsisin opiskelemaan matkailua ja tapahtumatuottamista. Valmistun nyt joulukuussa ja opiskelujeni aikana minulle on kertynyt kaikenlaista kokemusta tapahtuma-alalta. Nämä kokemukset ovat vahvistaneet tunnettani siitä, että tämä ala on juuri sitä mitä haluan.

Tapahtumissa rakastan sitä, kuinka niissä on mahdollisuus inspiroida ihmisiä. Itselleni on tärkeää antaa h-hetkellä sitä parasta minua ja tehdä kokemuksesta elämys. Se, että osallistujille jää muistijälki joko juuri heille täydellisesti kohdistetun ohjelman, erinomaisen ruuan, uusien kohtaamisten tai vaikka vain sen viimeisen hymyn ansiosta ovat niitä asioita, miksi nautin tästä työstä niin paljon. Uutta opittavaa ja koettavaa löytyy joka päivä!  

Vapaa-ajallani saan energiaa tanssista, matkustelusta, laskettelusta ja salilla käymisestä.

Anne

Ihmiset, kohtaamiset, oppiminen ja kehittyminen ovat lähellä sydäntäni. Näissä asioissa kiteytyy minulle tapahtumien ydin – tapahtumat ovat muutoksenteon väline ja niiden kautta halutaan vaikuttaa ihmisten ajatteluun, käyttäytymiseen ja toimintaan. ”Keittiöpsykologina” tämä ajatus kiehtoo minua suuresti.

Matkamittariini on kertynyt jo jokunen kilometri ennen Tapahtumantekijöiden tiimiin hyppäämistä syyskuun puolessa välissä. Opettavaisimmat hetket ovat tähän mennessä koettu Wanhassa Satamassa ja Messukeskuksessa, joissa olen työskennellyt niin myyntipäällikkönä, tapahtumatuotannoissa kuin laatupäällikönkin tehtävissä. Kokemusta, osaamista ja verkostoja on syntynyt myös MPI Finlandin kautta toimiessani yhdistyksen puheenjohtajana sekä hallituksen jäsenenä erilaisissa vastuutehtävissä. Päätyöni ohella opetan Haaga-Helia ammattikorkeakoulussa sivutoimisesti tulevia tapahtuma-alan ammattilaisia toimintaympäristömme kiemuroihin. Viime vuosina on myös muutama freelancer-projekti sujahtanut takataskuun. Toivon, että monipuolinen kokemukseni täydentää Tapahtumantekijöiden osaamista ja vahvuusalueita yhtä paljon kuin tulen saamaan oppia ja kokemusta myös uusilta työkavereiltani ja asiakkailtamme.

Monipuolinen koiraharrastus täyttää vapaa-aikani ja tuo mukavaa vastapainoa hektiseenkin työelämään. Treenaan ja kisaan aktiivisesti omien koirieni kanssa, mutta annan osaamistani ja kokemustani myös rotujärjestötoimintaan muun muassa järjestämällä koiranäyttelyitä, MH-luonnekuvauksia sekä erilaisia koulutuksia.

Jotkut voisivat sanoa, että elämässä voisi olla muutakin kuin tapahtumia, mutta ehkäpä minä olen löytänyt juuri sen oman juttuni! <3

#tapahtumaduunionparasduuni

Samankaltaista sisältöä
Kuulumisia

Mutta missä on JJ? Takaisin kotona.

Olin TT:llä töissä jo aiemmin harjoittelijana, assistenttina, koordinaattorina ja tuottajana vuosina 2000-2009. Tätä oppimispolkua matkatessa koin ja...
Lue lisää
Kuulumisia

Uusi harjoittelijamme Miro esittäytyy

Monien muiden Tapahtumantekijät-tiimiin tiensä löytäneiden lailla, alkoi Mironkin polku tapahtumateollisuuden parissa Haaga-Helian...
Lue lisää
Kuulumisia

Kati Sorjanen on Tapahtumantekijät Oy:n uusi toimitusjohtaja

  Tapahtumantekijät Oy:n hallitus on nimittänyt KTM Kati Sorjasen uudeksi toimitusjohtajaksi 1.3.2022 alkaen. Yrityksen toimitusjohtajana sen...
Lue lisää